Олена ХОМИЧ: "Для гравців я передовсім арбітр, а вже потім - дівчина"

Ще зо п’ять років тому в Україні було великою диковинкою, коли жінка брала в руки свисток. Нині до цього ставлення вже більш спокійне. Звісно, ми не Іспанія, де понад 250 дівчат-рефері, однак на собі можемо відчути цю еволюцію. Якщо кілька років тому ми писали про Олену Хомич як першу в області дівчину-арбітра, то привід для нашої сьогоднішньої  розмови більш, ніж поважний – лучанка стала першою представницею прекрасної статі, кому дозволили відсудити матч Першої ліги України з футзалу. Про це й ексклюзивна бесіда з Оленою Хомич для читачів „ВолиньSport”.

 

 

- Олено, розкажи спочатку про свій перший досвід на всеукраїнській арені - минулорічний фінальний етап України в Одесі, де була й наша "Надія". Які були відчуття, як було судити чоловіків там? Як вони реагували на твої призначення?

- Напрочуд легко судилося в Одесі. Можливо,  через те, що всі гравці десь пограли - чи то в першій лізі, чи в екстра лізі – усі дисципліновані, нічого не треба було просити (на кшталт „відійдіть на 5 метрів”). За весь турнір я побачила всього один підкат - це рівень гравців відповідно. Люди посміхались, жартували зі мною, дехто просто тримав дистанцію. Для них я була перш за все арбітр, а лиш потім те, що я дівчина.

 

- Як себе почувати причетною до історії? Все-таки Олена Хомич - перша жінка, яка відсудила матч Першої ліги України... серед чоловіків!

- Звісно, мені приємно, але перш за все я думаю лише про те, щоб матчі проводити на хорошому рівні. Все інше прийде.

 

- Наскільки відрізняється - судити вишку області та І лігу України? Якщо за 10-бальною шкалою?

- Увага і концентрація від першої не те що хвилини, а з першої секунди!  Будь-що може статися, неймовірні швидкості, та й цікавий футзал -  можна і загледітись на гарно проведену комбінацію чи гол. Це всі 10 балів, інколи такі ігри бувають, що й в Екстралізі не завжди такі побачиш.

 

- Наскільки відрізняється судити на Україну жінок і чоловіків? Ту ж київську "Біличанку" та житомирський "ІнБЕВ" ?

- Як на мене, в дівчат все більш очевидно - якщо гравець іде на порушення з карточкою, то це так і є.  А в чоловіків по-іншому – треба уважно дивитись і розрізняти наміри гравців: навмисно – не навмисно.

 

- Попри аматорський статус першості області, наша Асоціація визнана кращою, а , отже - на правильному шляху. Чи є якісь особливі вимоги чи положення для суддів Першої ліги, яких нема в області?

- Звісно, ми їздимо в Київ на здачу тестів з фізичної підготовки та з правил гри. Також готуємось вдома за програмою, яку рекомендує Київ. Ще відвідуємо відвідуємо семінари. Словом, підготовки вистачає.

Особливих вимог немає, 90-60-90 не використовують )), виходиш та судиш – показуєш свої вміння.  А далі по стандарту: Київ, тести, здаєш і перед тобою дорога... Але тести дуже складні.

 

- Під час першої нашої зустрічі (публікація "Свисток у руки поклав чоловік") ти була чи не єдиною на Волині. Зараз - у тебе вже є послідовниці. Кілька слів про тих дівчат, які беруть з тебе приклад.

- Я рада. Поки що це тільки Людмила Карпук, але найближчим часом зафункціонує школа молодого арбітра, й  там будуть дівчата. Ми надіємось, це наша зміна.

 

- А чоловік не ревнує? Бо ж одна справа, коли дружина судить матчі під пильним наглядом благовірного, а зовсім інша - їхати у відрядження в Житомир ;)

- Чоловік суворий критик, відрядження - це моя робота. Їдеш у поїздку і, якщо відверто, то думаєш тільки про гру, щоб все добре склалося.

 

- Олено, попри форму й свисток - ти передовсім гарна тендітна дівчина. Не буває страшно, коли приймаєш сумнівне рішення, що чоловічиська налетять із розбірками?

- Звісно, що страшно. Рятує те, що я жінка, може б когось і посмикали на моєму місці)). Якщо летять не надто солодкі слова - це неприємно слухати. Якщо слова переходять межі, виносиш попередження або й вилучення.

 

- Яка мрія в Хомич-судді?Яка мрія в Хомич-жінки-мами? Яка мрія в Хомич-гравця футзального клубу "Легіон"?

- Якщо мріяти, то лише про арбітра ФІФА. Також,  щоб мої діти і діти нашої країни були здорові і не знали війни, спортивного довголіття і щоб без травм.

Андрій СОБУЦЬКИЙ, спеціально для „ВолиньSport”

Схожі матеріали

31 січня 2017, 16:36
Відбулися матчі першого етапу Чемпіонату Волинської обласної ради ВФСТ «Колос» із міні-футболу 2017 року.   На цій стадії змагань...
18 вересня 2017, 15:09
Глядачі, які зібралися минулого вікенду переглянути поєдинки АДФВ, не пожалкували.   Суботні матчі почалися з доволі негаданих поразок...
08 березня 2016, 17:27
Йшли передостанні хвилини гри… Лілія нарешті з’явилась на трибунах і, нічого не підозрюючи, вела живу бесіду з автором цієї розповіді...