Як волиняни вболівали на Етапі кубка світу з біатлону в Чехії

Розповідь відомого організатора публічних заходів, голови Асоціації КВН «Волинь», голови Федерації стронгмену Волині Валерія Пельца про те, як йому разом із дружиною Майєю вдалося втілити мрію – побачити біатлон наживо, так би мовити, з трибун.

 

 

Будь-який вид спорту є успішним тільки тоді, коли має прямий зв'язок із глядачами. Якщо говорити про біатлон, то у нього такий зв'язок дуже тісний. Цей вид спорту цікавий як для телеглядачів, так і для вболівальників на біатлонних аренах.

 

 …Для того, щоб насолодитись всіма перевагами біатлонних змагань безпосередньо з місця події, ми з дружиною вирішили поїхати на етап кубка світу, який відбувався в мальовничому краї Височина (Чехія). Однойменна Арена Височина розташована у містечку Нове Место на Мораві за 60 кілометрів від столиці Моравії, міста Брно.

 

 

 

 

Під час пошуку варіантів поїздки наш вибір пав на турагенцію зі Львова Travel Room, яка організовує такі поїздки для фанатів різноманітних спортивних подій. На цей етап від агенції поїхало відразу два великі автобуси. Як з’ясувалося пізніше, таких автобусів з України було багато – і з Києва, і Ужгорода, і ще багато невеликого транспорту, що створило візуальну картину наче етап відбувається не в  Чехії, а десь в Україні.

 

 

Як добратись?

Найбільш неприємною частиною подорожі є українська і польська митниці, яка може викликати одне роздратування. Черги в дві сторони до 7 годин в одному напрямку дуже погано впливають на ставлення до таких структур. Хоча загальної атмосфери спортивного свята не можуть зіпсувати навіть такі ситуації.

Маршрут поїздки Львів–Краковець–Краків–Острава–Брно–Нове Место (750 км) майже весь  пролягає через міжнародні автомагістралі.

Від готелю до стадіону потрібно приїжджати завчасно, тому що від стоянки потрібно йти близько 2 км по лісі. Ліс перед початком гонок є справжньою тусовкою вболівальників з різних країн, які з піснями і кричалками прямують до  стадіону.

 

 

 

 

 

Де жити?

Поруч зі стадіоном розміщений готель Ski, в якому живуть спортсмени та офіційні делегації. Для вболівальників є можливість поселення як в самому Нове Место, а також в різноманітних готелях і пансіонатах в радіусі 50 км навколо самого стадіону. Ціни на проживання не дуже відрізняються від українських. Наш готель був розміщений на березі водосховища міста Брно в межах популярної рекреаційної зони. Де влітку діє найбільший у Чехії яхт-клуб.

 

Щодо валюти в Чехії, то тут паралельно з євро використовується своя валюта крона. Її співвідношення – 1 євро = 26 крон. У більшості магазинів можна розраховуватись як євро, так і кронами, але найкращий варіант це картка.

 

 

 

 

Чим харчуватись?

Чеська кухня дуже проста, але водночас смачна і поживна. Найбільше підійде для шанувальників м’ясних страв, якісного вина і дешевого хорошого пива. Ковбаси, стейки, свиняче коліно – це те, що варто спробувати, перебуваючи в Чехії. Також до візитних карток Моравії відносять їхні вина, які тут виготовляють сотні років. Ну і, звичайно, пиво – воно тут дешевше, ніж в Україні, й місцеві жителі вживають  його  у величезних кількостях (навіть, здається, більше, ніж воду).

 

Щодо цін на їжу безпосередньо на стадіоні, то вони дуже доступні і дешевші, ніж бувають в Україні на різноманітних святах. Наприклад, ковбаси з грилю – 40-60 крон, стейк – 50-70, глінтвейн (svarek) 40-50 крон, пиво 15-25 крон.

 

 

 

 

 

Де купити квитки на біатлон?

Квитки на етап кубка світу з біатлону можна купити на офіційному сайті і продаються вони за 6 місяців до початку змагань. Квитки відрізняються по ціні залежно від секторів. Найдорожчі квитки на центральні сектори стадіону, і коливаються вони від 71 євро до 200 євро. Дешевші квитки на секторах по трасі, хоча вони теж досить зручні для перегляду гонок, оскільки навпроти секторів є великі екрани з телетрансляцією, а головна перевага – дуже близьке розміщення до траси. Є абонементи на всі 3 дні (6 гонок), а можна купувати квитки і на кожен день окремо. Всі сектори розділені між собою повним контролем охорони і мають свою інфраструктуру (фудзони, біотуалети, сувеніри).

 

 


 

 

Що подивитись у вільний час?

Край Височина є частиною Моравії. Головним культурним і фінансовим центром Моравії є місто Брно. Брно – друге за величиною місто Чехії після Праги. Воно зберегло красиву історичну частину міста, а також має дуже гарну сучасну інфраструктуру з сучасними супермаркетами, дорогами, тунелями і висотними будинками.

 

Для туристів в Брно пропонують цікаву програму з відвідуванням замку, який височіє над містом, помпезного католицького собору Петра і Павла та багатьох цікавих архітектурних пам’яток в центральній частині міста. Одна з таких – годинник у вигляді кулі, що крутиться. Також  Брно має хороше розміщення в центрі Європи, і тут в межах 150-200 км можна відвідати Відень, Прагу або Братиславу.

 

 

 

 

 

Про самі змагання

Біатлон такого рівня – це грандіозна подія не лише для окремої федерації, а для всієї країни. В Чехії це відчувається на всі сто. Тут все проникнуте увагою до біатлону і любов’ю до своїх спортсменів. За останньою інформацією, етап у Нове Место на Мораве відвідали 110 000 глядачів. В останній день на арені перебувало 51 000 глядачів. Загальну атмосферу можна порівняти тільки з футбольним матчем на величезному стадіоні. Одна відмінність – це повна відсутність агресії до вболівальників з інших країн. На одному секторі перебувають вболівальники різних країн, які вболівають не лише за своїх, а і підтримують загальну атмосферу свята. Це зовсім інше бачення змагань, коли можна спостерігати не лише за телетрансляцією, а відкрити для себе і закулісся цього процесу.

 

 

Старт жіночої гонки з масовим стартом

 

 

 

Окрему увагу привертають злагоджені дії всіх служб оргкомітету. Тут все контролюється від початку до кінця і велика кількість охорони, волонтерів, сервісменів виконують свої функції дуже вдало і якісно.

 

 

 

Неочікуваною була і кількість фан-клубів біатлоністів, які їздять за своїми кумирами з етапу в етап. З наших біатлоністів фан-клуби є у Олени Підгрушної, Юлії Джими та сестер Семеренко. А зі світових спортсменів головними фаворитами фанатів є Мартен Фуркад, Йоханес Бьо, Доротея Вірер та багато інших.

 

Не оминають увагою і наших тренерів, які теж стали зірками разом зі своїми підопічними.

На фото з вболівальниками: Юрай Санітра, Урош Велєпєц, Григорій Шамрай, Олег Меркушин.

 

 

Які сувеніри можна купити?

В даній поїздці можна було купити традиційні чеські сувеніри як: пиво, біхеровка, сир гермелін та інші. Також чисто біатлонні сувеніри – магніти, шапки, пов’язки. Також місцеві організатори підготували багато цікавих атракції для гостей. В паузах між гонками була можливість постріляти з електронної біатлонної рушниці, зробити фото на пам'ять у спеціальному фотоцентрі, а також приміряти професійні лижі відомих світових брендів.

 

 

 

 

 

Що вразило?

Вразило відношення між двома сусідніми народами чехами і словаками. Це чудовий приклад, як можуть дві країни, після припинення спільного існування, в одній країні, не ворогувати. В секторах переважали прапори Чехії і Словаччини, але в загальному вболіванні це була одна команда, яка з однаковою силою підтримувала і чеських і словацьких спортсменів. Така шалена підтримка і вилилась в чудові результати словацьких біатлоністок Фіалкової та Кузьміної.

Також вразили дуже чисті трибуни по завершенні змагань, не зважаючи на багатотисячну аудиторію.

 

 

Фанати різних країн на трибунах

 

 

Про нашу команду

Звичайно, для кожного вболівальника приємно коли його улюбленці виграють медалі, але так стається не завжди. Ми повинні розуміти, що для цього є комплекс причин, не завжди залежних від самих спортсменів. Етап у Нове Место можна назвати наполовину вдалим, адже були і квіткова церемонія у Підручного і 7 місце у Семеренко, але невтішними стали гонки з масовим стартом. Хоча потрапляння у елітну гонку 5 наших дівчат вже є великим успіхом. Тому в новий рік ми йдемо з оптимізмом і з вірою в хороші результати у німецьких етапах, де будуть естафети, а також основні плани на чемпіонат світу.

 

 

 

 

Відео про вболівальників з України

 

 

Підсумок етапу  від вболівальників і спортсменів

 

 

Етап у Чехії завершився, але для більшості наших вболівальників він став лише воротами у світ великого біатлону, і в ці ворота вони будуть входити ще неодноразово.

Валерій Пельц, спеціально для «ВолиньSport»