Крізь терни до зірок. Як команда однодумців розвиває дворовий футбол на Західній Україні

Сьогодні, 4 квітня, Асоціація дворового футболу 5х5 святкує свій 10-й День народження.

 

За час існування під егідою Асоціації відбулося безліч турнірів серед дорослих та дітей. У цей святковий день пропонуємо детальніше ознайомитися з історією створення та розвитку організації, найбільшими досягненнями та планами на майбутнє.

 

“Футбол-Друзі-Відпочинок” – це незмінний девіз Асоціації дворового футболу Волині. За майже десять років свого існування під егідою організації відбулося кількасот футбольних турнірів серед юнаків та дорослих.

 

Зараз Асоціація може похизуватися масою проведених успішних змагань, сталим колективом, котрий професійно виконує свою роботу та визнанням серед гравців та шанувальників футболу.

 

Але у 2011 році все починалося з мрії…

 

Становлення та розвиток

Ідея розвитку дворового футболу в Україні належить Віталію Возняку з Києва, який об’єднав однодумців навколо спільної ідеї – популяризації здорового способу життя. Втім, у 2011 Віталій покинув спортивну сферу, і з того часу розвиток дворового футболу ліг на плечі 16-річного юнака з Волині – Миколу Озюка. Як розповів сам Микола в одному з інтерв’ю, на той момент він не розумів всієї відповідальності, була лише безмежна любов до футболу.

 

“На той момент мені було 16 років. Тоді я ще не до кінця розумів рівень відповідальності. Це була просто безмежна любов до футболу. Після 9 класу я поїхав навчатися до Львова і займався футболом там. Але, приїжджаючи додому на вихідні, хотілося зробити у Ківерцях футбольне свято для гравців та уболівальників”, – розповів Микола.

 

Спершу у лізі брало участь три-чотири колективи, але з часом кількість учасників збільшувалася і ліга розвивалася. Про АДФ почули, і згодом у Асоціації з’явилися партнери, які теж зацікавилися становленням дворового футболу в регіоні. З розвитком ліги покращувалася й футбольна інфраструктура у Ківерцях. Нині поєдинки під егідою АДФ проходять на оновленому футбольному майданчику зі штучним покриттям, а в разі несприятливої погоди – матчі переносяться до місцевої спортивної школи. Цьому сприяє місцева влада.

 

Щороку під егідою Асоціації дворового футболу Волині проходять від 15 до 20 турнірів. Долучатись до турнірів можуть будь-які команди: вуличні, міські, сільські, районні (як новостворені, так і з давніми традиціями), а професійним футболістам заборонено брати участь у змаганнях.

 

Турніри проходять у форматі 5 на 5. Невелика кількість гравців на полі дає змогу проводити ігри протягом усього року.

 

“Перед початком кожного сезону організаційний комітет АДФ проводить збори, де розробляється план ігор на рік, поділений на кілька етапів: зима-весна; весна-літо; літо; літо-осінь; осінь-зима. Взимку турніри проходять у спортивних залах, придатних для гри у міні-футбол, а решта – граються на відкритих майданчиках”, – розповів заступник голови АДФ Ігор Янченко.

 

Окрім спортивної складової колектив АДФ виконує ще й важливу соціальну місію – розвиток дитячого футболу в регіоні.

 

“Щомісяця ми намагаємося організувати два турніри: один – для дорослих і ще один – для дітей. Такі змагання надихають юніорів розвиватися в подальшому у спортивній сфері, і ми залюбки їм у цьому допомагаємо, адже діти – це наше майбутнє”, – розповів заступник голови АДФ Ігор Янченко.

 

Найкращим мотиватором у плані спортивного розвитку для дітей може бути приклад кумирів-футболістів. Саме тому, переможці юніорських турнірів мають змогу безкоштовно відвідати матчі місцевого професійного клубу “Волинь” та поспілкуватися зі своїми улюбленцями.

 

Попри “дворовий” статус змагань, судять поєдинки кваліфіковані арбітри, які пройшли навчання у ФФУ. До слова, після роботи в АДФ багатьох представників футбольної феміди запрошують судити поєдинки обласного та всеукраїнського рівня.

 

Колектив

Розповідь про організаційний комітет АДФ дещо нагадує американський триллер “Одинадцять друзів Оушена”. У нашому випадку – “11 друзів Озюка”. Щоправда на відміну від фільму у Друзів Озюка місія досить благородна – розвиток дворового футболу в регіоні та популяризація здорового способу життя.

 

“Напевно, кожен з організаторів ліги АДФ долучався до проведення турнірів. Ми зібралися не в комерційних цілях, без жодних натяків на фінансовий заробіток. Усі об’єднані спільною ідеєю – розвитком дворового футболу. Це ключова запорука успіху”, – розповідає керівник Асоціації Микола Озюк.

 

За час існування Асоціації оргкомітет змінювався: одні йшли – і їм на зміну приходили інші. Незмінною залишилася лише любов до футболу.

 

Карантин

Пандемія COVID-19 вплинула на всі сфери життя. Не виключенням став і спорт. Так, через суворий карантин змагання під егідою АДФ довелося відтермінувати, аби не наражати на небезпеку учасників турніру. Втім, організаційний комітет зумів використати цю паузу з користю.

 

“Всі чудово розуміли, що рано чи пізно карантин послаблять, і футбол повернеться на майданчики. Під час он-лайн конференції оргкомітет розробив план дій під час майбутніх змагань, враховуючи певні обмеження ,пов’язані із пандемією. Зокрема, було прийнято рішення про перенесення дитячого турніру, який мав відбутися в середині літа”, – розповідає Микола Озюк.

 

На початку червня карантин послабили – і Асоціація дворового футболу провела перший виїзний турнір у сусідній області. Змагання викликали справжній фурор в учасників та уболівальників.

 

За кілька тижнів колектив Асоціації отримав запрошення від керівництва Шацької селищної громади на проведення футбольного свята. До речі, саме після турніру у Шацьку колектив АДФ всерйоз задумався над проведенням футбольного турніру серед жінок.

 

“На цьому турнірі ми побачили рівень гри Шацьких команд, які вперше за дев’ять років існування ліги долучилися до змагань. Своєю грою вони показали, що футбол у Шацьку є на дуже високому рівні. Родзинкою турніру, на мою думку ,стала гра голкіпера ФК “Шацьк” Галини Зінчук – першої дівчини, яка взяла участь у турнірі від АДФ. Вона показала, що жінки здатні грати у футбол на рівні з чоловіками. Жіночий футбол в Україні є, але його потрібно розвивати. Ліга АДФ в цьому плані не стане виключенням. В подальшому ми плануємо організовувати змагання для жінок”, – поділився Микола Озюк.

 

Не менш вдалим видався фінальний у 2020 році турнір під егідою Асоціації. Окрім пам’ятних нагород призери турніру мали змогу помірятися силами проти зірок українського футболу на чолі з капітаном команди Богданом Когутом.

 

“Дякуємо хлопцям за підтримку дворового футболу. Суперприз змотивував футболістів-аматорів та надихнув їх на нові футбольні звершення”, – розповідають організатори Ліги.

 

Мотивація справді виявилася шаленою, адже у новому сезоні до змагань доєдналися нові амбітні учасники. У 2021 році колектив Асоціації вже провів два турніри, втім, як зазначають організатори – це лише початок, адже в подальшому на учасників змагань очікує багато приємних сюрпризів та яскравих турнірів у різних куточках Волині.

 

Перспектива колективу АДФ – вихід на європейський рівень, а саме проведення міжнародних футбольних турнірів під егідою Асоціації.

 

“Я не хочу казати ,що це станеться завтра-післязавтра, але з цим колективом, який зараз є ,ми готові організовувати міжнародні змагання. Все буде, але трохи згодом”, – підсумував Микола Озюк.

 

P. S.

Колектив Асоціації дворового футболу 5х5 висловлює подяку учасникам та партнерам змагань. Дякуємо за довіру та сприяння у розвитку спорту та популяризації здорового способу життя.

 

Футбол – Друзі – Відпочинок

Схожі матеріали

09 жовтня 2019, 08:48
Луцьксантехмонтаж №536, перемігши у гольовму матчі луцький «Фенікс», продовжує лідирувати в чемпіонаті Волині.   Матч 6 туру відбувся...
24 вересня 2014, 11:12
Двома вівторковими іграми почався довгенький ігровий марафон під назвою дитяча перша ліга Волинської області. Стартував чемпіонат...
31 березня 2017, 21:37
Таким собі рівненсько-волинським суперкубком можна назвати традиційний турнір із футболу пам'яті професора, доктора біологічних наук...